Miejsce powstawania nieszczelności w instalacjach wytwarzania sprężonego powietrza
Instalacje służące do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza są złożonym zespołem wielu urządzeń, wyposażenia oraz rurociągów.
W miejscach tych występują odcinki narażone na pojawienie się nieszczelności.
Zaliczamy do nich:
- zawory,
- szybkozłącza,
- łączenie rur
- urządzenia.
Warto pamiętać, że wszystkie nieszczelności powodują stratę sprężonego powietrza, a co za tym idzie, również marnotrawienie energii zużytej na jego wytworzenie. Nie ma możliwości zaoszczędzenia wydatków finansowych, jeśli nie dba się o to, aby instalacja służąca do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza, nie była narażona na występowanie nieszczelności.
Brak odpowiedniej konserwacji, a także regularnie przeprowadzanych przeglądów okresowych powoduje, że w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz firmach usługowych, wykorzystujących do prowadzenia swojej działalności gospodarczej kompresory przemysłowe, pojawiają się bardzo duże straty energii elektrycznej. Wiąże się to głównie z tym, że właściciele tego typu podmiotów gospodarczych, nie dbają o regularną konserwację parku maszynowego, składającego się na system wytwarzania sprężonego powietrza. Pojawiające się nieszczelności są jedną z głównych przyczyn strat energetycznych w firmie. Bywa, że straty te sięgają kilku a nawet kilkunastu tysięcy w ciągu jednego roku kalendarzowego.
Wycieki w instalacjach sprężonego powietrza a poważniejsze awarie
Ujemny bilans finansowy nie napawa optymizmem szczególnie, gdy przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na podniesienie cen zakupu produkowanych przez siebie towarów czy świadczonych usług, Ponadto, nieszczelności w systemie wytwarzania sprężonego powietrza dowodzą tego, że park maszynowy może wkrótce ulec poważnej awarii związanej z pojawianiem się wycieków sprężonego powietrza. Można stwierdzić, że wycieki sprężonego powietrza po części dowodzą tego, iż park maszynowy, w postaci kompresorów przemysłowych, jest narażony na awarię lub też poszczególne jego podzespoły i elementy uległy nadmiernemu zużyciu.
Warto pamiętać, że wszystkie sprężarki przemysłowe są wykonane z materiałów, które pod wpływem eksploatacji ulegają zużyciu. Zmęczenie materiału może objawiać się nieszczelnością konkretnego kompresora przemysłowego, ponieważ uszkodzona uszczelka czy też niesprawny zawór przestają spełniać swoją pierwotną funkcję, doprowadzając do marnotrawienia ilości wyprodukowanego sprężonego powietrza.
Jak zaoszczędzić wydatki na eksploatacji kompresorów przemysłowych?
Doskonałym rozwiązaniem, które zapobiega temu problemowi, jest poddawanie parku maszynowego przeglądom okresowym oraz bieżące monitorowanie ilości zużytej energii elektrycznej służącej wyprodukowaniu konkretnej ilości sprężonego powietrza. Podwojenie zużywanej energii jest sygnałem alarmowym, który powinien ostrzegać przedsiębiorstwo przed ryzykiem pojawienia się awarii parku maszynowego w zakresie instalacji służących do wytwarzania sprężonego powietrza.
Szczelność instalacji sprężonego powietrza warunkuje nie tylko sprawną obsługę każdego klienta czy też wytwarzanie towarów i usług i artykułów, bez marnotrawienia energii elektrycznej, ale również dowodzi tego, że wszystkie podzespoły elementy czy poszczególne zawory, łączenia rur, a także szybkozłącza są w pełni sprawne i nie wymagają wymiany. Konsekwencją zaniedbania, w kwestii nieszczelności w systemie wytwarzania sprężonego powietrza, są duże straty finansowe, a marnotrawienie energii elektrycznej w obliczu rosnących opłat za zużycie prądu może wiązać się z destabilizacją sytuacji finansowej firmy.
Odpowiednia szczelność systemu służącego do wytwarzania sprężonego powietrza gwarantuje, iż przedsiębiorstwo może zaplanować optymalne zużycie energii elektrycznej. W ten sposób ustali ceny wytwarzanych przez siebie artykułów czy świadczonych usług, które pozwolą pokryć nie tylko koszty robocizny, ale również osiągnąć zysk, co w obliczu rosnącej i bardzo agresywnej konkurencji i otoczenia biznesowego, jest warunkiem przetrwania firmy na rynku.