Kompresory – jak uzyskać oszczędności w wydatkach eksploatacyjnych?

Kompresory przemysłowe działają dzięki energii elektrycznej, której zużycie uzależnione jest od wielkości produkcji sprężonego powietrza. W sytuacji niewłaściwego doboru sprężarek dochodzi do strat, które nadmiernie podnoszą koszty eksploatacyjne zakładu. Aby ograniczyć ryzyko zachwiania stabilnej pozycji finansowej przedsiębiorstwa, warto wdrożyć park maszynowy wykorzystujący sprężarki o zmiennej wydajności.

Rozwiązanie, które sprawdza się w wielu branżach

Początkujący przedsiębiorca nigdy nie ma pewności, czy jego firma osiągnie pewien pułap i stanie się prężnie działającym podmiotem gospodarczym. Dlatego też, na początku wykonywania usług czy rozpoczęcia cyklu produkcyjnego, do którego potrzebne jest sprężone powietrze, warto jest skorzystać z rozwiązania, jakim jest sprężarka o zmiennych obrotach. Jest to urządzenie  pozwalające na dopasowanie ilości sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania procesu produkcyjnego, który uzależniony jest od zmieniającej się koniunktury, liczby zamówień czy stale zmieniającej się liczby klientów.

Zmiennoobrotowe sprężarki mogą stanowić odpowiedni park maszynowy u tych przedsiębiorców, którzy w pewnym okresie działalności nagle utracili część stałych odbiorców bądź też zmniejszyli ilość produkowanych towarów. Wiąże się to z ograniczeniem zapotrzebowania na tak dużą ilość sprężonego powietrza, jaka była wykorzystywana w trakcie dynamicznie prowadzonej działalności. Ciągłe zmiany w ilości potrzebnego sprężonego powietrza nie mogą powodować wzrostu kosztów eksploatacyjnych szczególnie, gdy otoczenie rynkowe jest bardzo agresywne i szybko dopasowuje się do zaistniałych zmian i wymogów swojej klienteli. Przetrwanie w obliczu zmniejszonej produkcji czy niższego popytu na usługi warunkuje posiadanie energooszczędnego i wydajnego sprzętu, w postaci kompresorów przemysłowych, które wytwarzają tylko taką ilość sprężonego powietrza, jaka jest aktualnie potrzebna.

Dlaczego warto wykorzystać kompresory zmiennoobrotowe?

Posiadanie sprężarek zmiennoobrotowych ma na celu ograniczenie ilości strat prądu elektrycznego. Wiadomym jest, iż ciągłe podwyżki cen energii nie napawają optymizmem nawet tych przedsiębiorców, którzy istnieją na rynku od kilku czy kilkunastu lat. Jednakże przy dużej ilości klientów czy osób zainteresowanych świadczonymi przez nich usługami, koszty te można wkalkulować w wytwarzany produkt czy też rodzaj wykonywanej usługi. W przypadku firm, które nie mogą pozwolić sobie na podwyżki cen swoich towarów czy usług, rozwiązaniem jest sprężarka zmiennoobrotowa.

Urządzenie to pracuje z mocą dostosowaną do chwilowego zapotrzebowania procesu produkcyjnego. Dzięki temu wytwarza jedynie potrzebną ilość sprężonego powietrza jednocześnie pobierając tylko tyle energii elektrycznej, ile potrzeba w danym momencie. Zmniejszenie poboru prądu powoduje duże oszczędności na kosztach eksploatacyjnych przekładających się na oszczędności nawet rzędu kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Wpływa to na stabilną pozycję finansową firmy i nie wymusza na niej żadnych cięć budżetowych czy kadrowych.

Urządzenia niezawodne i ściśle dopasowane do potrzeb firmy

Zakupiony kompresor przemysłowy o zmiennych obrotach posiada aż trzy kluczowe parametry pracy, które pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacyjnych i dopasowanie ilości wytwarzanego sprężonego powietrza do potrzeb procesu produkcyjnego. Podstawową kwestią jest wybór ciśnienia roboczego. W przypadku sprężarek zmiennoobrotowych oscyluje ono w granicach od 5 do 13 barów. Ponadto wydajność tego typu kompresorów pokrywa zapotrzebowanie na sprężone powietrze w ilości od 0,51 do 58,20 m3/min, co stanowi doskonały wynik. W nowoczesnych sprężarkach zmiennoobrotowych silniki posiadają moc od 5,5 do 355 kW, dzięki temu sprawdzą się w każdej branży.

Warto jest wykorzystać sprężarki zmiennoobrotowe, szczególnie w tych przedsiębiorstwach, w których ilość sprężonego powietrza ulega cyklicznym zmianom, ponieważ pozwalają znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne zakładu.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.