Jakie awarie sprężarek występują najczęściej?

Nowoczesne kompresory przemysłowe mimo, iż są urządzeniami wydajnymi w działaniu i niezawodnymi, mogą ulegać awariom. Duże znaczenie ma eksploatacja sprzętu, jak również regularna konserwacja i przeglądy okresowe. Sprężarki, podobnie jak każde urządzenie, może ulec awarii spowodowanej nieodpowiednim użytkowaniem, jak również błędami popełnionymi w trakcie instalacji sieci wytwarzającej sprężone powietrze. Naprawa kompresora przemysłowego może wiązać się z dużymi kosztami, dlatego też zamiast zdiagnozować przyczynę nieprawidłowego działania, warto zapobiegać najczęściej pojawiającym się usterkom.

Kompresory przemysłowe nowej generacji – jakie mają zalety?

Kompresory przemysłowe nowej generacji to urządzenia służące do sprężania gazów. Wydajność sprężarki mierzona jest poprzez odniesienie objętości gazu tłoczonego w jednostce czasu do temperatury i ciśnienia ssania w warunkach normalnych. Z uwagi na to, że wyżej wymieniony sprzęt jest wykorzystywany w prawie każdej branży przemysłowej należy zadbać o jego prawidłowe działanie. Duże znaczenie ma odpowiednia eksploatacja, zgodna z zaleceniami producenta danego sprzętu, a także zadbanie o to, aby cykliczne przeglądy zapobiegały ryzyku niespodziewanej awarii kompresorów przemysłowych.

Awarie sprężarek – problemy z olejem

Do najczęstszych awarii sprężarek dochodzi nierzadko z winy osób obsługujących urządzenia. Częstym problemem jest mała ilość oleju bądź jego nieodpowiednia jakość. Może to doprowadzić do awarii kompresora przemysłowego polegającej na zatrzymaniu urządzenia a nawet zatarciu elementu sprężającego. Przyczyną awarii może być również uszkodzenie czujnika ciśnienia skutkujące błędami odczytu wartości ciśnienia oleju. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia kosztownych napraw kompresorów przemysłowych, które są nie tylko czasochłonne, ale mogą także nie przynieść spodziewanych rezultatów.

Kluczowe znaczenie dla uniknięcia awarii kompresora przemysłowego ma bieżące monitorowanie jego poziomu i uzupełnianie wyłącznie w razie potrzeby.

Często pojawiające się usterki  kompresorów przemysłowych

Często pojawiające się awarie kompresorów przemysłowych dotyczą wad ukrytych wybranego modelu urządzenia. Pochopne podjęcie decyzji o zakupie kompresora przemysłowego posiadającego ukryte wady fabryczne, może mieć fatalne skutki. Nierzadko kompresor przemysłowy o zbyt niskiej cenie posiada podzespoły i elementy składowe, wykonane z nieodpowiednio dobranych materiałów. Zdarza się tak, że elementy składowe są nieprawidłowo zamontowane. Wadliwa instalacja poszczególnych części może powodować pojawienie się poważnych usterek, które w późniejszym czasie będą powodować nieprawidłowości w działaniu instalacji, przeznaczonej do wytwarzania sprężonego powietrza. Ukryte wady fabryczne są częstym problemem, ponieważ na etapie kupna konkretnego kompresora przemysłowego użytkownik nie jest w stanie ich wykryć. 

Unikanie awarii kompresorów przemysłowych polega na bardzo dokładnym monitorowaniu ich działania, a także sprawdzaniu stopnia wyeksploatowania podzespołów. Duże znaczenie mają regularne przeglądy i konserwacje, a także prawidłowy dobór urządzenia do potrzeb zakładu.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.