Jak ograniczyć zużycie prądu w zakładzie przemysłowym wykorzystującym sprężone powietrze?

W dobie ciągłych podwyżek prądu, praca kompresora w zakładzie produkcyjnym czy firmie usługowej może generować bardzo duże zużycie prądu elektrycznego. W praktyce przekłada się to na zwiększone koszty utrzymania sprzętu, jak również na podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, czyli produkcji, bądź świadczenia usług. Rozwiązaniem tego problemu, dotyczącego coraz większej liczby przedsiębiorców w Polsce, jest zakup nowoczesnej, wydajnej i energooszczędnej sprężarki śrubowej o zmiennej wydajności.

Dlaczego sprężarki o zmiennej wydajności spełniają potrzeby przedsiębiorstw o dynamicznie kształtującym się zapotrzebowaniu na sprężone powietrze?

Nowoczesne sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności to sprzęt, który pozwala na dopasowanie ilości sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania firmy lub przedsiębiorstwa. Wiadomym jest, że urządzenie, które pracuje przez kilkanaście godzin dziennie, zazwyczaj pobiera bardzo dużą ilość prądu elektrycznego, co powoduje duże straty finansowe. Z tego typu problemem spotyka się wielu właścicieli zakładów przemysłowych i usługowych, w których pracują tradycyjne sprężarki. Koszty utrzymania takich urządzeń bywają bardzo wysokie, zaś świadczenie usług czy produkcja towaru zaczyna być nieopłacalna.

Aby dopasować ilość sprężonego powietrza do zapotrzebowania w konkretnym cyklu produkcyjnym, należy wykorzystywać urządzenia w postaci sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności. Sprawdzają się one doskonale w sytuacji zmniejszonego zapotrzebowania na sprężone powietrze wynikającego np. ze spadku koniunktury i związanego z tym obniżenia ilości zamówień miesięcznych/kwartalnych czy rocznych.

Jeśli urządzenie, czyli kompresor przemysłowy, nie jest w pełni wykorzystywany przyczynia się to do nadmiernych wydatków nie pokrywanych efektywną realizacją procesu produkcyjnego. Taka sytuacja może mocno osłabić pozycję nowopowstałych zakładów przemysłowych, a także przedsiębiorstw, które borykają się z chwilowym kryzysem na rynku.

Ile oszczędności stwarza zakup sprężarki o zmiennej wydajności w perspektywie 365 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego?

Zakup sprężarki śrubowej o zmiennej wydajności pozwala na ograniczenie ilości zużytego prądu elektrycznego i uniknięcie dużych strat finansowych. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy nabywając sprężarkę śrubową o zmiennej wydajności można rzeczywiście zaoszczędzić sporo gotówki. Zdaniem znanych producentów, którzy zajmują się importowaniem i sprzedażą tego typu urządzeń, kwota ta wynosi od kilkuset do kilkuset tysięcy złotych rocznie, co oznacza, że opłaty za prąd elektryczny na przestrzeni lat, w przypadku dalszego korzystania z tradycyjnych kompresorów generują straty rzędu do kilku milionów złotych. Metodą na uniknięcie tego problemu jest korzystanie z kompresorów o zmiennej wydajności. Są to urządzenia niezawodne, nowoczesne, trwałe oraz łatwe w obsłudze.

Czy warto jest zakupić sprężarkę o zmiennej wydajności – zapoznaj się z doskonałymi parametrami technicznymi tego urządzenia?

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności są w stanie ściśle dostosować ilość sprężonego powietrza do bieżących potrzeb, jakie występują w danym cyklu produkcyjnym czy usługach.  Są to urządzenia pracujące cicho, bez niepotrzebnych i częstych strat energii. Ponadto, ich działanie jest szybkie oraz efektywne. Kompresory o zmiennej wydajności posiadają ciśnienie robocze oscylujące na poziomie 5 – 13 bar. Wydajność sprężarek tego typu kształtuje się na poziomie 0,51 do 58,20 m3/min. Sprężarki zmiennoobrotowe mają zamontowane mocne i bezawaryjnie działające silniki elektryczne, generujące moc od 5,5 do 355 kW.

Praca nowoczesnej sprężarki śrubowej o zmiennej wydajności polega na doskonałej kompatybilności wszystkich parametrów technicznych, co daje szanse na relatywne zmniejszenie zużycia energii o 25% w ciągu 365 dni w roku kalendarzowym.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.