Układ uzdatniania – osuszanie adsorpcyjne

Adsorpcyjny osuszacz powietrza zapewnia skuteczne usunięcie wilgoci ze sprężonego powietrza.

Obok odolejania i filtracji cząstek stałych, osuszanie powietrza jest trzecim i najważniejszym elementem procesu uzdatniania. Wyeliminowanie wilgoci zapewnia sprawne funkcjonowanie całej instalacji, wpływa na wydłużenie żywotności poszczególnych elementów oraz zapobiega korozji.

Zasada działania osuszacza adsorpcyjnego

Osuszacze adsorpcyjne pozwalają uzyskać najniższy możliwy poziom wilgotności sprężonego powietrza poprzez osiągnięcie ciśnieniowego punktu rosy na poziomie nawet -70 st. C. Jak działa osuszacz powietrza adsorpcyjny w układach sprężonego powietrza?

Urządzenie wykorzystuje zjawisko adsorpcji. Adsorpcja to proces łączenia się cząsteczek i to właśnie on stanowi podstawę działania tego typu osuszacza.

Osuszacz adsorpcyjny zbudowany jest z dwóch kolumn pracujących naprzemiennie, wypełnionych adsorbentem najczęściej w postaci silica-żelu.

Podczas, gdy adsorbent wilgoci w jednej kolumnie “suszy” sprężone powietrze przez nią przepływające (cząsteczki adsorbentu przyciągają cząsteczki wody z wilgotnego powietrza i zatrzymują je na swojej powierzchni), druga kolumna jest suszona (regenerowana) tzn. cząsteczki wody są usuwane z kolumny przez strumień przepływającego przez nią powietrza. Dzięki takiemu dwutorowemu działaniu osuszacz adsorpcyjny jest szczególnie skuteczny i wydajny.

Zastosowanie osuszaczy adsorpcyjnych

Sprężone powietrze w procesie uzdatniania powinno być nie tylko odpowiednio przefiltrowane, ale również osuszone. Z tego powodu osuszacze powietrza są niezbędne w zakładach działających w takich branżach, jak:

 • instalacje AKPiA,
 • elektronika,
 • optyka,
 • transport pneumatyczny,
 • farmacja,
 • lakiernictwo,
 • przemysł spożywczy,
 • i wiele innych.
Serwis sprężarek 24/7

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachową naprawę i serwis sprężarek i kompresorów powietrza.

Zalety i wydajność osuszaczy adsorpcyjnych

Osuszacze adsorpcyjne są jednymi z najskuteczniejszych urządzeń do usuwania wilgoci. Ich liczne zalety sprawiają, że są stosowane w wielu zakładach przemysłowych, produkcyjnych, usługowych i innych.

Na korzyść osuszaczy adsorpcyjnych działa:

 • skuteczne osuszanie i bardzo niska końcowa wilgotność sprężonego powietrza,
 • niezawodność,
 • niska energochłonność,
 • niskie koszty zakupu i eksploatacji.

W ofercie AG Kompressoren znajdą Państwo osuszacze adsorpcyjne gwarantujące ciśnieniowy punkt rosy sięgający -40 i -70°C. Urządzenia te przystosowane są do pracy ciągłej 24 godz./dobę.

Osuszacz adsorpcyjny wymaga zużycia do regeneracji jedynie niewielkiej ilości powietrza wcześniej osuszonego (od 15% dla osuszaczy regenerowanych na zimno , do 2% a nawet 0% dla osuszaczy regenerowanych na gorąco).

Oferta

W naszej ofercie posiadamy osuszacze adsorpcyjne marki AG Kompressoren. Są to wydajne urządzenia, do których zaliczamy:

 • osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza o ciśnieniowym punkcie rosy -40°C i -70°C;
 • osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza wysokociśnieniowe o ciśnieniu roboczym do 420 bar regenerowane na zimno;
 • osuszacze adsorpcyjne sprężonego powietrza regenerowane na gorąco, redukujące do minimum straty sprężonego powietrza.

Osuszacz adsorpcyjny w procesie regeneracji na zimno stosuje przedmuch czystym, suchym sprężonym powietrzem. Regeneracja na gorąco w osuszaczach adsorpcyjnych powietrza natomiast polega na wygrzewaniu i przedmuchu czystym, suchym sprężonym powietrzem lub przedmuchu gorącym powietrzem pobieranym z zewnątrz.

Osuszacz adsorpcyjny pozwala uzyskać sprężone powietrze o ciśnieniowym punkcie rosy do -40°C i -70°C. Proces osuszania w urządzeniu zapewnia otrzymanie maksymalnie suchego sprężonego powietrza o zawartości wody sięgającej 0,11g/m3 w przypadku klasy 2 i 0,003g/m3 w przypadku klasy 1 zgodnie z normą ISO 8573-1.

Regeneracja kolumn w osuszaczu adsorpcyjnym odbywa się naprzemiennie i może być sterowana czasowo lub punktem rosy w zależności od stopnia nasycenia złoża (adsorbentu).

Dlaczego należy stosować osuszacze sprężonego powietrza

Osuszanie powietrza sprężonego jest bardzo istotne dla zachowania długotrwałej żywotności elementów instalacji. Już nawet niewielka ilość wilgoci w sprężonym powietrzu może z czasem powodować korozję, co przekłada się na ryzyko wystąpienia nieszczelności i wtórnego zanieczyszczenia medium roboczego m.in. osadem korozyjnym. Wilgoć sprzyja także szybszemu zużywaniu się uszczelnień.

Ponadto, wykroplona woda może osadzać się na gotowych produktach powodując ich trwałe uszkodzenie lub konieczność wykonania poprawek (np. w lakiernictwie). W przemyśle spożywczym natomiast nadmiar wilgoci przyczyniać się może do szybszego psucia produktów. Dlatego również tutaj wskazane jest eliminowanie nadmiaru wilgoci.

Nasze innowacyjne osuszacze adsorpcyjne gwarantują czyste i suche sprężone powietrze do najbardziej wymagających zastosowań.

Uzdatnianie sprężonego powietrza – istotny element instalacji sprężonego powietrza

Poprawnie skonfigurowana instalacja sprężonego powietrza powinna zawierać nie tylko sprężarki, ale również (jeżeli jest taka potrzeba) układ uzdatniania sprężonego powietrza tak, aby parametry jakościowe powietrza były optymalne w stosunku do zastosowań do jakich jest przeznaczone. System wytwarzania skompresowanego gazu powinien gwarantować, że sprężone powietrze będzie miało odpowiednią wilgotność, czystość a nawet temperaturę. Jednym z podstawowych elementów systemu uzdatniania sprężonego powietrza są urządzenia eliminujące cząsteczki pary wodnej z medium – osuszacze sprężonego powietrza.

Jako lider w dostarczaniu rozwiązań do wytwarzania sprężonego powietrza, posiadamy w swojej ofercie szeroką gamę produktów do jego uzdatniania, np. osuszacze adsorpcyjne. Obok filtracji cząstek stałych i oleju, niemniej istotne jest także osuszanie, a więc pozbywanie się cząsteczek wody z powietrza. Jest to konieczne, ponieważ w innym wypadku mogą wystąpić nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego układu, a nawet poważne awarie wykluczające dalszą pracę i straty w produkcji. Obecność wody jest także prostą drogą do powstawania korozji metalowych elementów układów.

Znacznie łatwiej jest zapobiegać uszkodzeniom niż usuwać awarie. Stosowanie odpowiednio osuszonego sprężonego powietrza przedłuża żywotność maszyn i zmniejsza częstotliwość napraw i serwisu urządzeń.

Warto więc stosować osuszacze i odpowiednio uzdatniać wykorzystywane w zakładzie sprężone powietrze.

Rodzaje osuszaczy

Jakie są rodzaje osuszaczy adsorpcyjnych sprężonego powietrza? Wbrew pozorom nie są to jednakowe urządzenia a wśród nich możemy wyróżnić pewne podgrupy.

Ze względu na sposób regeneracji możemy wyróżnić dwa rodzaje osuszaczy adsorpcyjnych, regenerowane na zimno i regenerowane na gorąco:

 • regenerowane na zimno – przedmuch czystym, wcześniej osuszonym sprężonym powietrzem (strata ok. 15%);
 • regenerowane na gorąco – wygrzewanie i przedmuch czystym, wcześniej osuszonym sprężonym powietrzem (strata ok. 2%);
 • regenerowane na gorąco bez strat – przedmuch gorącym powietrzem pobranym z otoczenia i nagrzanym zewnętrznym elementem grzejnym z dmuchawą zasilaną energią elektryczną (strata 0%).

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.


Dowodem na skuteczność i niezawodność osuszaczy adsorpcyjnych jest ich zastosowanie w licznych branżach, do których należą m.in.:

 • lakiernictwo i przemysł motoryzacyjny,
 • rozlewnie wód i napojów,
 • respiratory i szeroko pojęty sprzęt medyczny,
 • produkcja układów scalonych,
 • urządzenia pomiarowe,
 • przemysł fotograficzny,
 • sterowanie sprężonym powietrzem,
 • transport produktów sypkich,
 • przemysł szklany,
 • komory pomiarowe i klimatyczne,
 • przemysł spożywczy np. przy pakowaniu towarów higroskopijnych,
 • przetwórstwo tworzyw sztucznych.

Szeroki asortyment osuszaczy

W ofercie marki AG Kompressoren dostępny jest bogaty typoszereg osuszaczy adsorpcyjnych. Poniżej podane są parametry wydajnościowe i gabaryty osuszaczy adsorpcyjnych regenerowanych na zimno / gorąco:

 • przepływ: 9 – 9400 m3/h (w odniesieniu do 7 bar, temp. otoczenia +25 st. C, temp. sprężonego powietrza na wlocie do osuszacza +35 st. C);
 • max ciśnienie: 10 – 16 bar;
 • szerokość: 516 – 2820 mm;
 • głębokość: 157 – 2560 mm;
 • wysokość: 775 – 2510 mm;
 • waga: 29 – 6800 kg;

Jakie zalety cechują osuszacze adsorpcyjne marki AG Kompressoren?

 • Możliwość osiągnięcia bardzo niskich ciśnieniowych punktów rosy (do -70 st. C).
 • Niska energochłonność urządzeń dzięki czemu są niedrogie w eksploatacji.
 • Przystosowanie do pracy ciągłej.
 • Wysoka wydajność osuszania.

Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Z przyjemnością odpowiemy na pytania i pomożemy rozwiać wątpliwości w zakresie zastosowania optymalnych rozwiązań dla Twojego zakładu przemysłowego lub warsztatu w zakresie osuszaczy adsorpcyjnych.


Dane techniczne

Osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno HSHD (ciśnieniowy punkt rosy -40°C)

Typ Ciśnienie
max
Przepływ * Szerokość Głębokość Wysokość Przyłącze
[ bar ] [ m3/h ] [ mm ] [ mm ] [ mm ] [ G ]
HSHD 7 15 12 346 168,5 494 ½”
HSHD 13 15 22 346 168,5 666 ½”
HSHD 18 15 31 346 168,5 884 ½”
HSHD 21 15 36 346 168,5 1101 ½”
HSHD 27 15 46 386 188,5 994 ¾”
HSHD 40 15 68 386 188,5 1244 ¾”

* W odniesieniu do ciśnienia 7 bar i temp. sprężonego powietrza na wlocie do osuszacza + 35°C.

Osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno HSHD (ciśnieniowy punkt rosy -70°C)

Typ Ciśnienie
max
Przepływ * Szerokość Głębokość Wysokość Przyłącze
[ bar ] [ m3/h ] [ mm ] [ mm ] [ mm ] [ G ]
HSHD 7 15 8 346 168,5 494 ½”
HSHD 13 15 15 346 168,5 666 ½”
HSHD 18 15 20 346 168,5 884 ½”
HSHD 21 15 23,5 346 168,5 1101 ½”
HSHD 27 15 30,5 386 188,5 994 ¾”
HSHD 40 15 45,5 386 188,5 1244 ¾”

* W odniesieniu do ciśnienia 7 bar i temp. sprężonego powietrza na wlocie do osuszacza +35°C.

Osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno ALM CD (ciśnieniowy punkt rosy -40°C)

Typ Ciśnienie
max
Przepływ* Szerokość Głębokość Wysokość Waga
[ bar ] [ m3/h ] [ mm ] [ mm ] [ mm ] [ kg ]
ALM CD 110 16 100 750 750 1950 180
ALM CD 170 16 160 750 750 1950 220
ALM CD 320 16 300 1150 750 1980 400
ALM CD 430 16 400 1150 750 1980 430
ALM CD 650 16 600 1150 750 1990 540
ALM CD 800 16 750 1150 750 1990 645
ALM CD 1000 16 950 1150 750 2000 815
ALM CD 1200 16 1150 1500 1300 1930 1020
ALM CD 1600 16 1450 1500 1400 1950 1275
ALM CD 1900 16 1750 1500 1450 2070 1430
ALM CD 2300 16 2100 1500 1500 2090 1650
ALM CD 2600 16 2450 1500 1700 2190 2000
ALM CD 3000 16 2800 1700 1750 2220 2300
ALM CD 4000 16 3700 1950 1900 2300 3230
ALM CD 6200 16 5800 2400 2040 2500 4500
ALM CD 8000 16 7500 2690 2300 2610 5750
ALM CD 10000 16 9400 2820 2560 2510 6800

* W odniesieniu do 7 bar temp. otoczenia +25°C i temp. sprężonego powietrza na wlocie do osuszacza +35°C.

Osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno ALM CD (ciśnieniowy punkt rosy -70°C)

Typ Ciśnienie
max
Przepływ* Szerokość Głębokość Wysokość Waga
[ bar ] [ m3/h ] [ mm ] [ mm ] [ mm ] [ kg ]
ALM CD 110 16 61 750 750 1950 180
ALM CD 170 16 98 750 750 1950 220
ALM CD 320 16 183 1150 750 1980 400
ALM CD 430 16 244 1150 750 1980 430
ALM CD 650 16 366 1150 750 1990 540
ALM CD 800 16 458 1150 750 1990 645
ALM CD 1000 16 580 1150 750 2000 815
ALM CD 1200 16 702 1500 1300 1930 1020
ALM CD 1600 16 886 1500 1400 1950 1275
ALM CD 1900 16 1069 1500 1450 2070 1430
ALM CD 2300 16 1285 1500 1500 2090 1650
ALM CD 2600 16 1497 1500 1700 2190 2000
ALM CD 3000 16 1711 1700 1750 2220 2300
ALM CD 4000 16 2261 1950 1900 2300 3230
ALM CD 6200 16 3544 2400 2040 2500 4500
ALM CD 8000 16 4583 2690 2300 2610 5750
ALM CD 10000 16 5744 2820 2560 2510 6800

* W odniesieniu do 7 bar temp. otoczenia +25°C i temp. sprężonego powietrza na wlocie do osuszacza +35°C.

Zastrzeżone zmiany techniczne.