Separatory cyklonowe – element skutecznego uzdatniania powietrza

Separatory cyklonowe są pierwszym etapem uzdatniania sprężonego powietrza w aplikacjach przemysłowych.

Usuwają skropliny wody ze sprężonego powietrza. Montowane są za sprężarkami by usunąć wodę wykroploną w wyniku schłodzenia sprężonego powietrza w chłodnicy końcowej sprężarki lub na rurociągach w celu wychwycenia skroplin wody pojawiających się w instalacji.

Separatory cyklonowe wyposażone są w pływakowe lub elektroniczne spusty kondensatu sterowane pojemnościowo lub czasowo.

Proponujemy następujące wersje wyposażenia:

  • standard – pływakowe spusty kondensatu,
  • premium – elektroniczne spusty kondensatu sterowane pojemnościowo (bez strat sprężonego powietrza).

Wytwarzanie, a następnie wykorzystywanie sprężonego powietrza w rozmaitych procesach technologicznych jest ściśle związane z koniecznością ciągłego uzdatniania tego czynnika. Wynika to z faktu istnienia wielu substancji, które finalnie nie powinny znajdować się w sprężonym powietrzu.

W zależności od specyfiki procesów zachodzących w zakładzie przemysłowym, wymagany stopień czystości jest wyższy bądź niższy. Niemniej jednak, usunięcie nadmiaru wilgoci, cząsteczek oleju i największych zanieczyszczeń jest absolutnym minimum w przypadku wykorzystywania sprężonego powietrza.

Serwis sprężarek 24/7

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachową naprawę i serwis sprężarek i kompresorów powietrza.

Separator cyklonowy – do czego służy

Separator cyklonowy stosowany jest na początkowym etapie uzdatniania powietrza. Odpowiada za usuwanie wody lub kondensatu wodno-olejowego ze sprężonego powietrza. Zasada działania polega na wprowadzeniu powietrza w ruch wirowy za pomocą kierownicy umieszczonej wewnątrz separatora.

Na skutek działania siły odśrodkowej wykroplone cząsteczki wody lub kondensatu wodno-olejowego wyrzucane są na ścianki separatora po czym spływają po nich i zbierane są w jego dolnej części. Następnie usuwane są na zewnątrz poprzez spusty kondensatu (pływakowe lub elektroniczne).

Skuteczność działania separatora cyklonowego jest wysoka i sięga nawet 99% dla cząsteczek o wielkości 10 – 50 mikronów. Taka wstępna separacja zanieczyszczeń zabezpiecza instalację oraz pracujące urządzenia przed niszczącym działaniem wilgoci i innych szkodliwych czynników jak np. olej.

Uzdatnianie sprężonego powietrza

Separatory cyklonowe są rozwiązaniem ekonomicznym z kilku powodów:

  • nie posiadają w swojej konstrukcji elementów wymiennych lub szybko zużywających się, co w znaczący sposób ogranicza koszty eksploatacji oraz ewentualnego serwisu;
  • brak elementów wymiennych maksymalizuje trwałość oraz wydajność urządzenia;
  • spust kondensatu może być elektroniczny sterowany pojemnościowo lub czasowo;
  • separatory cyklonowe generują niewielkie straty ciśnienia.

Uzdatnianie sprężonego powietrza jest absolutnie niezbędne w każdym zakładzie przemysłowym, który chce osiągać wysokie wskaźniki jakościowe. Do tego procesu niezbędne są elementy takie jak osuszacze powietrza, filtry, separatory cyklonowe, spusty kondensatu, kolumny węglowe, smarownice itp.

Chcesz wiedzieć więcej w zakresie możliwości uzdatniania powietrza? Interesuje Cię zastosowanie separatorów cyklonowych? Zadzwoń do naszego działu handlowego – przedstawimy Ci możliwości zastosowania różnorodnych rozwiązań, zaproponujemy optymalne technologie dla Twojej firmy.


Dane techniczne
Typ Ciśnienie max Przepływ* Przyłącze
[ bar ] [ m3/h ] [ cal ]
AS 30 16 30 3/8
AS 60 16 60 1/2
AS 180 16 180 3/4
AS 204 16 204 1
AS 300 16 300 1
AS 570 16 570 1 1/2
AS 750 16 750 2
AS 990 16 990 2
AS 1140 16 1140 2 1/2
AS 1320 16 1320 2 1/2
AS 2700 16 2640 3

* w odniesieniu do 1 bar temp. otoczenia +20°C i wilgotności 70%