Nieszczelności instalacji

Instalacja do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza to złożony zespół urządzeń, wyposażenia i rurociągów posiadających wiele miejsc potencjalnie narażonych na pojawienie się nieszczelności.
Należą do nich:

  • łączenia rur,
  • zawory,
  • urządzenia,
  • szybkozłącza.

Każda nieszczelność generuje stratę sprężonego powietrza a co za tym idzie stratę energii użytej na jego wytworzenie. Im większe nieszczelności w układzie tym większe straty ekonomiczne. Nieszczelności występują praktycznie w każdej instalacji i powiększają się w miarę upływu czasu jej eksploatacji.

Strata powietrza jest proporcjonalna do wielkości nieszczelności i ciśnienia w instalacji. Im wyższe ciśnienie w instalacji tym więcej powietrza ucieka przez nieszczelności.

Szacuje się, że instalacje sprężonego powietrza mogą posiadać nieszczelności powodujące stratę 20-30% medium roboczego. W ten sposób, można stwierdzić, że 20-30% kosztów energii elektrycznej niezbędnej do wytworzenia sprężonego powietrza jest marnowane.

Wysoka jakość zainstalowanych urządzeń i użytych materiałów, staranny montaż i odpowiednia konserwacja instalacji sprężonego powietrza oraz , nowoczesne technologie detekcji mogą przełożyć się na zminimalizowanie strat sprężonego powietrza przez nieszczelności nawet do 10-15%, a więc o ponad połowę.

Na podstawie średniej wydajności pracy sprężarek, kosztów wytworzenia powietrza wynikającej z poboru energii elektrycznej oraz czasu pracy sprężarek w danym okresie (miesiąc / rok) można obliczyć koszty wycieków sprężonego powietrza.

Przykład:

  • Produkcja powietrza – 480 m3/h
  • Koszt powietrza – 0,04 zł za m3
  • Czas pracy sprężarek rocznie – 4000 h
  • Koszt wycieków sprężonego powietrza 23040 zł

= Potencjalne oszczędności po działaniach naprawczych – 11520 zł

Zdając sobie sprawę z poziomu możliwych kosztów ponoszonych na skutek występowania nieszczelności, dokładamy wszelkich starań do tego, aby nasze systemy wykonane były z najwyższą starannością i ograniczały do minimum ryzyko ich powstawania. Stosowane przez nas wysokiej jakości materiały, nowoczesne technologie wytwarzania oraz restrykcyjna kontrola jakości pomagają w osiągnięciu tego celu.

Nasza obsługa posprzedażowa, do której zalicza się nasz serwis sprężarek, zakłada również możliwość analizy poziomu nieszczelności oraz ewentualnych napraw instalacji w celu ich wyeliminowania.

Obliczanie 1: poprzez opróżnienie zbiornika

Nieszczelności instalacji wzór 1

Nieszczelności instalacji wzór 1






Obliczanie 2: poprzez pomiar czasu załączenia

Nieszczelności instalacji wzór 2

Nieszczelności instalacji wzór 2




Czy wiedziałaś/eś), …

że średnia wielkość nieszczelności w instalacjach to aż 30%? Nieszczelności stanowią znaczący problem w co trzeciej instalacji sprężonego powietrza.

14 października 2021 | Narzędzia

Zadaj pytanie Ekspertowi

Nasz doświadczony i wykwalifikowany personel zapewni fachowe doradztwo w procesie tworzenia systemów sprężania powietrza.